V oblasti zemědělství se jedná především o zajištění jeho větší konkurenceschopnosti a adaptaci na podmínky evropského trhu, o zvýšení produktivity práce, o zvýšení přidané hodnoty a kvality zemědělských produktů a tím i zvýšení příjmů v zemědělství. Vytváření nových a zachování stávajících pracovních míst a růst příjmů v zemědělství mohou velice kladně ovlivnit nepříznivý stav věkové a vzdělanostní struktury obyvatel na venkově. Rovněž prohloubení diverzifikace zemědělských aktivit a určité výhody poskytnuté mladým začínajícím zemědělcům zcela jistě pozitivně ovlivní život na venkově a přispějí k odstranění hospodářských a sociálních rozdílů jak z pohledu sektorů, tak z pohledu regionálního.
Velice důležitým aspektem, který Priorita I sleduje, je snižování a odstraňování negativních vlivů zemědělské produkce na životní prostředí, ochrana vod a půdy před znečištěním ze zemědělských zdrojů.
Finanční prostředky v rámci Priority I budou použity na rekonstrukci, modernizaci a výstavbu nových zemědělských staveb tak, aby odpovídaly standardům EU na chov hospodářských zvířat (welfare). Zavádění nových technologií dle požadavků směrnic EU pro welfare hospodářských zvířat je pro zemědělce finančně náročná investice s dlouhou dobou návratnosti, a proto spolufinancování této činnosti je žádoucí. Z důvodů dodržení hygienických standardů EU a s ohledem na šetrný přístup k životnímu prostředí jsou důležité investice do rekonstrukce skladovacích kapacit v rostlinné výrobě a výstavby a rekonstrukce zařízení pro skladování vedlejších produktů živočišné výroby.
S dalšími finančními prostředky se počítá na zlepšení zpracování zemědělských produktů (včetně IPPC), tj. především na modernizaci a rekonstrukci výrobních zařízení, zavádění nových technologií a stejně tak na podporu marketingu zemědělských výrobků (v souladu s 1. stupněm zpracování).
Lesní hospodářství má v ČR velice dobrou úroveň plánování a hospodaření s poměrně dlouhou historií a nabízí tak velký potenciál k využití. K dalšímu rozvoji tohoto hospodářství by měly přispět investice do nových technologických postupů pro zpracování lesních produktů. Neméně důležité je i udržitelné dobré hospodaření v lesích spojené s obnovou lesního potenciálu poškozeného přírodními kalamitami, podporou preventivních opatření proti přírodním kalamitám a opatřeními na zlepšování ekologické stability lesů.