Jedním z nejvýznamnějších opatření, která vedla v zemích EU ke stabilizaci trhu s mlékem, bylo bezpochyby zavedení systému mléčných kvót. V ČR byl tento systém zaveden od 1.4.2001. Po vstupu do EU byla administrace mléčných kvót upravena pravidly Společné zemědělské politiky EU.
V rámci vstupu do EU bylo pro ČR stanoveno vnitrostátní referenční množství mléka pro dodávky ve výši 2 613 239 000 kg a vnitrostátní referenční množství mléka pro přímý prodej ve výši 68 904 000 kg. Národní referenční obsah tuku byl stanoven ve výši 4,21%.
Výše vnitrostátních kvót mléka se v jednotlivých kvótových letech mění v závislosti na realizovaných změnách individuálních kvót (změna kvóty dodávkové na přímý prodej a opačně) a na přijatých opatřeních EK (uvolnění restrukturalizační rezervy, plošné navyšování kvót, atd.).p>
Administrace mléčných kvót se řídí legislativními předpisy EU a ČR. Jedná se o: nařízení Rady (ES) č.1234/2007, ve znění pozdějších předpisů; nařízení Komise (ES) č.595/2004, ve znění pozdějších předpisů; zákon č. 256/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 244/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Podrobné informace o systému a správě mléčných kvót, o povinnostech producentů i odběratelů mléka jsou uvedeny v příručce "Mléčné kvóty v České republice".
Od 3. října 2012 EU zavedla prostředek k řešení oblasti týkající se struktury trhu a jeho účastníků se syrovým mlékem. Aby se obnovila rovnováha vyjednávací síly a spravedlivější rozdělování přidané hodnoty v dodavatelském řetězci, umožňuje „mléčný balíček“ (dnes příslušná ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1308/2013) producentům mléka vyjednávat o smluvních podmínkách, včetně ceny, a to kolektivně prostřednictvím organizací producentů tvořených producenty v odvětví mléka a mléčných výrobků. Tato forma vyjednávání má přispět ke zlepšení znalosti a transparentnosti výroby a trhu.
Ing. Hana Pavelková
vedoucí Oddělní organizací producentů a mléka
E-mail:
Hana.Pavelkova@szif.cz